Kunsten kom, så og sejrede

Skrevet i: Galleri, Udvalgte
Tags:

Kunsten i Bevægelse er ovre i Ryde for denne gang, og det har på alle måde været en stor og mindeværdig oplevelse. Tusind tak til landsbygruppen for at få projektet til byen, for alle de frivillige omkring Blomsterbækken og sommerfesten, alle der kom og hjalp på skolen, alle der besøgte projektet og spiste med, alle fællesspisningsgrupperne, vores seje kunstneriske elever og sidst men ikke mindst de tilrejsende kunstnere vi har fået lov til at møde og arbejde sammen med på tætteste hold.

Vores skole er blevet både bevæget og beriget af og med de mange kunstprojekter. Tak for det!

Vi glæder os allerede til, at tyggegummi-udgaven af Margrethe Reedtz er blevet støbt i Bronze og kommer “hjem” til Ryde, så vi kan holde endnu et godt kunst arrangement i vores lille landsbysamfund.

Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer

Skriv en kommentar

Log ind
For brugere med adgang til at ændre på margrethereedtzskolen.dk, for SkoleIntra se menu-linket 'Genveje'